MODEL: UA65U8000FUXZN
Samsung UHD UA65U8000FUXZN 65'' Smart TV
Easy Payment Plans
i
Same-day to 2-day delivery
Check availability in store
Product Availability by Store Location
Store finder
Features:
- 65" Crystal UHD U8000F 4K Smart TV (2025)
- Refresh Rate :50Hz
- Crystal Processor 4K
- Contrast Enhancer : Yes
- HDR 10+ Support
- AI Upscale:4K Upscaling
- Motion Technology : Motion Xcelerator
What's Included
- Remote Controller
- User Manual
- Power Cable.
View full description
100.0
Earn 0 loyalty dots equivalent to
AED
0 and 1% Tickit cashback
Easy Payment Plans
i
You Might Also Like
Your Browsing History
Features:
- Refresh Rate :50Hz
- Crystal Processor 4K
- Contrast Enhancer : Yes
- HDR 10+ Support
- AI Upscale:4K Upscaling
What's Included
- Remote Controller
- User Manual
- Power Cable.
View full description
View less description
Specifications
Networking
Bluetooth
Yes
Bluetooth Version
5.3
WI-FI
Yes
WI-FI Standards
Wi-Fi 5
Display
Display Diagonal
65"
Display Resolution (numeric)
4K (3,840 x 2,160)
Software
Operating System Installed
Tizen
Others
Ports
HDMI:3,USB: 1, Ethernet ( LAN) : 1
Series
Series
Samsung F Series
Dimensions and weight
Dimensions
1444.1 x 882.2 x 222 mm, 21.0 kg